fbpx
zero waste

Zero waste – zmniejszam ilość śmieci w moim domu

Ostatnio zainteresowałam się zachowaniami zero waste – czyli dążeniem do ograniczenia ilości śmieci wytwarzanych w moim domu. Zgodnie z zasadami zero waste należy robić wszystko, aby jak najmniej rzeczy znalazło się w koszu. Jeśli to tylko możliwe należy kupować mniej, wykorzystywać wszystko do końca, korzystać z wielorazowych zamienników a także naprawiać lub wymieniać to, co zużyło się. Postanowiłam spróbować wprowadzić niektóre z pomysłów zero waste w naszym domu. Dziś kilka słów o tym jak to się sprawdza.

Jak najmniej reklamówek

Już od dawna ograniczamy ilość foliówek zabieranych ze sklepu. Ze względu na to, że nasze zakupy bywają duże i ciężkie, korzystamy już od kilku lat z wózka na zakupy. Jest bardzo wygodny i ekologiczny. Wprawdzie co pewien czas trzeba go naprawiać lub wymienić, ale to i tak bardzo czyste rozwiązanie w porównaniu z ilością reklamówek, które musielibyśmy zabrać ze sobą ze sklepu.

Poza tym zawsze mam w torebce co najmniej jedną siatkę wielorazową (wydzierganą przez siebie 😉), którą wykorzystuję przy małych zakupach robiony w drodze z pracy do domu.

Wielorazowe płatki kosmetyczne – moje nowe odkrycie

Jakiś czas temu w internecie zobaczyłam płatki kosmetyczne wielorazowego użytku zrobione na szydełku. Postanowiłam je wypróbować. Zrobiłam sobie kilka i zaczęłam wykorzystywać do mycia twarzy. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się po nich zbyt wiele. I może właśnie dlatego zaskoczyły mnie swoją skutecznością. Moje płatki wykonane są z nieco sztywniejszej bawełny, dzięki czemu podczas mycia twarzy równocześnie robiony jest delikatny peeling. Skóra jest oczyszczona i gotowa do przyjęcia dawki odżywczego kremu. To rozwiązanie bardzo spodobało mi się i mam zamiar korzystać z płatków szydełkowanych nadal.

Jeśli chcesz spróbować możesz je kupić TUTAJ.

Ściereczka do sprzątania

Ściereczka do wycierania blatów kuchennych i nie tylko, wykonana na drutach to kolejny krok w kierunku zmniejszania ilości śmieci w moim domu. Każdego dnia korzystałam z co najmniej jednej ściereczki jednorazowej. Odkąd wydziergałam sobie własną minęło już kilka tygodni a ona nadal mi służy.

To na dziś tyle moich rozwiązań zero waste wprowadzonych w domu. Oczywiście to nie wszystkie moje pomysły zmierzające w kierunku ograniczenia wytwarzanych śmieci, ale o innych napiszę następnym razem.

Facebook
Pinterest
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *