Z takim pytaniem spotkałam się niedawno na jednym z forów. Doświadczone rękodzielniczki świetnie wiedzą, że są nie tylko motki ale też kłębki i cewki i bobbiny, ale początkujące mogą mieć z rozpoznaniem niewielki problem. Zresztą wiem to z doświadczenia, ponieważ na początku swojej rękodzielniczej kariery byłam pewna, że włóczka sprzedawana jest tylko w kłębkach. Jak się jednak później okazało wcale tak nie jest. Dlatego kilka słów na ten temat.
Włóczka w motkach
Obecnie włóczki najczęściej sprzedawane są w motkach. Najczęściej mają one kształt różnej wielkości walców. W zależności od maszyn, które je zwijają motki prezentują się bardzo różnie. Są bardziej lub mniej ściśnięte, można na nich zobaczyć wyraźny układ nici powstający podczas zwijania, albo jest on niewidoczny na pierwszy rzut oka. Motki są bardzo wygodne do dziergania. W większości z nich można zaczynać robótkę zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony.
Włóczka w kłębkach
Obecnie coraz rzadziej spotyka się w sklepach włóczkę w kłębkach. Zwijanie nici w kształtne kulki nie jest proste dla maszyn, stąd też ta forma pojawia się rzadko na sklepowych półkach. Można je jednak bardzo często spotkać w domowych zapasach, ponieważ większość rękodzielniczek prując robótki albo przewijając włóczki zwija je w piękne kłębuszki. Włóczka bardzo ładnie odwija się z kłębka i wygodnie się z niej dzierga. Kłębek może turlać się po podłodze, dlatego warto włożyć go do pojemnika lub ułożyć w miejscu, gdzie nie będzie „uciekał”. W przypadku kłębków robótkę można zaczynać wyłącznie od zewnątrz.

Włóczki ombre zwijane w bobbiny
Bobbiny swoim kształtem przypominają wałki o różnej grubości. Ta forma zarezerwowana jest przede wszystkim dla niezwykle modnych włóczek ombre. Bobbiny pozwalają zobaczyć wszystkie kolory i przejścia kolorystyczne konkretnej włóczki. Powstają zarówno w przędzalniach, jak również podczas zwijania i przewijania włóczek za pomocą zwijarek ręcznych i elektrycznych. Robótkę można zacząć zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony bobbinu.
Włóczka w preclach
Włóczka zwinięta w duże okręgi, skręcona i zabezpieczona przed poplątaniem nazywana jest preclem. Najczęściej w takiej formie można kupić naturalną wełnę pochodzącą z niewielkich przędzalni. Jednakże nie jest to zasadą. Coraz częściej w sklepach pojawiają się także włóczki mieszane i bawełniane zwinięte w taki sposób. Precle są bardzo niewygodne do dziergania i wymagają przewinięcia. Niektóre sklepy oferują zwinięcie włóczki w motek lub bobbin. Można także w swoim domu zwinąć ją samodzielnie w kłębek.
Włóczki na cewkach
W sklepach zdarzają się także włóczki nawijane na plastikowe lub papierowe cewki. Najczęściej mają kształt walców lub piramidek. Na cewki nawijane są włóczki w przędzalniach. Są przeznaczone przede wszystkim dla przemysłu aczkolwiek zdarza się, że można je nabyć również detalicznie. Na cewce zwinięte jest, zazwyczaj, około 1 kg włóczki. Aby łatwiej było dziergać włóczkę można przewinąć w kłębek lub bobbin. Jeśli chce się pracować bezpośrednio włóczką z cewki można także to zrobić. Robótkę można zacząć wyłącznie od zewnątrz.
2 odpowiedzi
Fajny wpis 🙂 W sumie to nie spotkałam się do tej pory z takim podsumowaniem form włóczek. Dobrze, że się pojawił
Bardzo się cieszę, że wpis jest przydatny 🙂