fbpx
wełna

Wełna – jej wady i zalety

W ostatnim czasie w moim domu pojawia się coraz więcej wełnianych motków. Osobiście bardzo polubiłam wełniane włóczki, choć moi najbliżsi mają co do nich pewne obiekcje. Dziś kilka słów o wadach i zaletach wełnianych włóczek.

 

Pochodzenie

Jak wiadomo wełna powstaje z owczego runa. Jest to włókno naturalne, które doskonale nadaje się na wszelkiego rodzaju wyroby dziewiarskie. Wełna jest wykorzystywana również do produkcji materiałów. Tkaniny wełniane lub z dodatkiem wełny są często wykorzystywane do szycia m.in. kurtek i płaszczy.

Właściwości wełny

Wełna ma wiele zaskakujących właściwości. Przede wszystkim wyroby z niej wykonane „grzeją” tym samym świetnie nadają się na jesienno-zimową odzież. Nie oznacza to jednak, że nie można z niej wykonać ubrań na nieco cieplejsze dni. Lekkie sweterki wełniane sprawdzają się również w letnie wieczory. Kolejną zaletą wełny jest przepuszczalność dla wody. To ogromna zaleta. Kiedy masz na sobie wełniane ubranie, nie grożą Ci plamy z potu, ponieważ wełna daje możliwość odparowania wszelkiej wilgoci. Na tym jednak nie koniec wodnych zalet wełny. Należy wspomnieć, że włókno to bardzo wolno przyjmuje wodę. Dlatego mając na sobie wełniany płaszcz nie grozi Ci ani zimno ani przemoknięcie – chyba, że na własne życzenie staniesz pod deszczową chmurą na kilka godzin ?

Wady

Niestety wełna ma też sporo wad. Przede wszystkim naturalne włókno jest szorstkie i gryzące. W zależności od tego jak wełna jest przetwarzana, jej szorstkość jest nieco mniejsza lub większa, niemniej jednak osoby bardzo wrażliwe mogą ją wyczuć także w gotowym wyrobie. Kolejną wadą jest możliwość  wywoływania alergii. Warto o tym pamiętać kupując wełnę na wyroby dla bliskich – zwłaszcza dzieci.

Możliwość usunięcia wad

Niestety nie można pozbyć się wszystkich wad wełny. Niemniej jednak połączenie owczego runa ze sztucznymi włóknami sprawia, że gotowe włóczki mieszane i wyroby z nich wykonane stają się bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Naturalna wełna owcza to włókno bardzo chętnie wykorzystywane przez osoby dziergające. Bez wątpienia warto się nią zainteresować zwłaszcza dlatego, że wełna dostępna w sklepach jest wielokolorowa i można z niej wykonać mnóstwo wspaniałych rzeczy.

Facebook
Pinterest
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *