fbpx

Torba Paryżanka – ekologiczny zamiennik reklamówki

Paryżanka to wygodna siatka na zakupy, która zyskuje na popularności od kilku lat. Ma ona sporo zalet, których nie można przecenić. Po pierwsze jest wygodna i bardzo pojemna. Po wtóre prezentuje się bardzo ciekawie, a do tego jest wielorazowa i można ją zrobić samodzielnie. Od pewnego czasu jestem zwolenniczką ekologicznych rozwiązań stąd też mam już w swojej kolekcji kilka paryżanek, które świetnie sprawdzają cię podczas codziennych zakupów.

Ekologia w mojej kuchni

Choć od lat staram się bardzo usilnie ograniczyć produkcję śmieci w moim domu, niestety nie zawsze to się udaje. Nadal raz w tygodniu wynosimy z mieszkania ogromny wór z plastikowymi odpadami. Niemniej jednak, całą rodziną, staramy się ograniczać do minimum ilość wyrzucanych odpadów. Dlatego już od wielu lat na zakupy chodzimy z wózkiem, który nawiasem mówiąc, jest niezwykle wygodnym narzędziem do robienia zakupów, kiedy nie korzysta się z samochodu, ale o tym innym razem. Ponieważ zakupy na czteroosobową rodzinę często nie mieszczą się w wózku dodatkowo mamy ze sobą siatki ekologiczne. Część z nich to duże torby z marketu, które są z nami już od lat, część to wydziergane przeze mnie siatki – w tym także paryżanki. Dzięki wózkowi i siatkom wielorazowym mogę pochwalić się, że właściwie nie kupujemy jednorazowych reklamówek – czyli kilka plastikowych śmieci mniej.

Od pewnego czasu ograniczyliśmy też ilość foliówek, które pojawiały się w domu wraz ze świeżymi warzywami. Staram się zabierać ze sobą specjalne woreczki, w które pakuję warzywa i owoce. To sposób, aby zmniejszyć ilość wyrzucanych plastików.

Poza warzywami także wędliny staramy się kupować w miejscach, gdzie nie są pakowane w plastikowe opakowania, choć muszę przyznać, że nie zawsze się to udaje.

Nadal nie mam pomysłu co zrobić z butelkami od mleka. W moim domu wypijane jest ono hektolitrami, a większość plastikowych śmieci stanowią właśnie one i opakowania po nabiale.

Dodaj tu Paryżanka – ekologiczna siatka na zakupy

Paryżanki zachwyciły mnie już w zeszłym roku, ale jakoś nie miałam natchnienia, by je zrobić. W tym czasie pojawiły się w moim domu nieco inne torby wydziergane na drutach i na szydełku. Część z nich służy mi do dziś, a część zniknęła wraz z gośćmi, którzy pojawiali się w moim domu i koniecznie chcieli też mieć taką siatkę. Postanowiłam więc zrobić w tym roku jedną paryżankę, która świetnie się sprawdziła. Potem powstała kolejna i jeszcze jedna.  

Paryżanka – materiały i narzędzia

Paryżanka to wyjątkowo prosta robótka. Ponieważ torba składa się w większości z łańcuszka i oczek ścisłych, przyrasta w bardzo szybkim tempie. Do zrobienia swoich paryżanek wykorzystałam zestawy kreatywne zawierające włóczkę JM Cotonina – 300 g. Do tego szydełko nr 3.

Paryżanka – wzór

Moje paryżanki zrobiłam delikatnie modyfikując wzory znalezione w sieci. Poniżej możesz pobrać plik z wzorem opracowanym przeze mnie. Oczywiście nie jest to jedyny i najlepszy wzór. Wpisując w wyszukiwarkę Google hasło „torba Paryżanka” znajdziesz wiele innych, alternatywnych wzorów.

Pobierz darmowy wzór na Paryżankę

Mam nadzieję, że moje Paryżanki spodobały Ci się i sama zrobisz sobie co najmniej jedną taką ekologiczną siatkę na zakupy.

Facebook
Pinterest
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *