fbpx
mitenki

Mitenki – pomysł na jesienne chłody

Jestem strasznym zmarzluchem. Kiedy wszyscy w domu chodzą w krótkim rękawku, ja noszę grube skarpety i sweter. Jestem też znana z tego, że mam zawsze zimne ręce. Pewnego pięknego dnia dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak mitenki. Zrobiłam sobie jedne i okazało się, że to strzał w dziesiątkę.

JM Moira

Włóczka na mitenki

Mitenki to wyrób, który nie ma specjalnych wymagań co do włóczki. Można wziąć włóczkę akrylową, mieszaną, bawełnianą lub wełnianą. Włóczka może być jednorodna lub kolorowa. Mitenki mogą być zrobione z jednej włóczki lub kilku różnych. Jedynym wymaganiem dotyczącym materiałów na mitenki jest ich ilość – zgodnie z wybranym przeze mnie wzorem potrzeba 100 g włóczki. Ale z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy jej znacznie mniej.

Choć nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących grubości włóczki, to moim zdaniem warto wybrać cieńszą nitkę. Ja najczęściej wybieram włóczkę Moira o grubości 350m/ 100g.

Druty

Do dziergania mitenek wykorzystywałam kilka różnych grubości drutów, mimo, że korzystałam z jednej włóczki. Zaczęłam od drutów nr 4, które okazały się zbyt grube, a skończyłam na numerze 3, które okazały się idealne. Ostatnio korzystam najchętniej z drutów nr 3 na żyłce o długości 60 cm. Do mojego ulubionego wzoru można też wykorzystać druty proste.

P.S. Od niedawna robię równocześnie dwie mitenki.

Wzór

Jestem okropnym leniem, więc bardzo często wybieram na początek najprostszy wzór, a dopiero potem stawiam na coś bardziej skomplikowanego. Tak też było tym razem. Wybrałam wzór Hazelnut Wrist Warmers.  Składa się on z mnóstwa rzędów robionych ściegiem francuskim i kilku rzędów skróconych, z których powstaje otwór na kciuk.

Moje modyfikacje wzoru oryginalnego ze strony DROPS

  • Druty – nr 3,
  • Oczka początkowe – 50
  • Ilość rzędów do połowy mitenek – 24

Kolorowe mitenki dla siebie i na sprzedaż

Moje mitenki wyszły całkiem fajnie, choć w pierwszej odsłonie były nieco za duże i oczka nad kciukiem były luźno połączone. Każda kolejna para wyglądała już lepiej. Teraz poza moimi mitenkami domowymi, które często towarzyszą mi podczas dziergania, jest też kilka, które zrobiłam dla innych zmarzluchów 😊

Jeśli chcesz gotowe mitenki

Jeśli wolisz dziergać sama skorzystaj z kolorowej włóczki Moira idealnej na mitenki.

Facebook
Pinterest
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *