fbpx
jak prać wełnę

Jak prać wełnę – przepis na pierwsze pranie

Wełna to jedno z ulubionych włókien dziewiarek. Jest ciepła, pochłania wilgoć i doskonale nadaje  się na wszelkiego rodzaju robótki. Niestety ma też swoje wady. Przede wszystkim gryzie – tu pomaga łączenie jej z włóknami sztucznymi. Drugą wadą jest jej pranie. Naturalna wełna lubi filcować się i dlatego tak ważne jest odpowiednie pranie wszystkich wełnianych wyrobów. Dziś krótko o tym, jak prać wełnę.

Przepis na pierwsze pranie wełny

Jeśli Twój sweterek, szalik czy chusta dopiero schodzą z drutów, to zacznij od prania ręcznego. Nalej do miski ciepłą, ale nie gorącą wodę. Dodaj do niej szampon do włosów i włóż swój wyrób.

Dlaczego szampon?

Ponieważ wełna to także włosy, tyle tylko, że owcze. Szampon stosowany do naszych włosów najlepiej ją oczyszcza z pierwszych zanieczyszczeń takich jak tłuszcze ochronne czy farba używana do jej koloryzacji.

Po wypraniu wełnianego wyrobu w szamponie dokładnie go wypłucz.

Na koniec napełnij miskę letnią wodą i dodaj do niej odrobinę odżywki do włosów. Nada ona miękkości Twoim wyrobom.

Przepis na suszenie

Nie tylko sposób pierwszego prania wełny ma znaczenie, ale również to, w jak robótka będą schły. Wełniana odzież oraz dodatki powinny być suszone w poziomie. Wieszając je na sznurku możesz spowodować zniekształcenie struktury wyrobu.

 

Facebook
Pinterest
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *