Torba Paryżanka – ekologiczny zamiennik reklamówki

Paryżanka to wygodna siatka na zakupy, która zyskuje na popularności od kilku lat. Ma ona sporo zalet, których nie można przecenić. Po pierwsze jest wygodna i bardzo pojemna. Po wtóre prezentuje się bardzo ciekawie, a do tego jest wielorazowa i można ją zrobić samodzielnie. Od pewnego czasu jestem zwolenniczką ekologicznych rozwiązań stąd też mam już w swojej kolekcji kilka paryżanek, które świetnie sprawdzają cię podczas codziennych zakupów.

Ekologia w mojej kuchni

Choć od lat staram się bardzo usilnie ograniczyć produkcję śmieci w moim domu, niestety nie zawsze to się udaje. Nadal raz w tygodniu wynosimy z mieszkania ogromny wór z plastikowymi odpadami. Niemniej jednak, całą rodziną, staramy się ograniczać do minimum ilość wyrzucanych odpadów. Dlatego już od wielu lat na zakupy chodzimy z wózkiem, który nawiasem mówiąc, jest niezwykle wygodnym narzędziem do robienia zakupów, kiedy nie korzysta się z samochodu, ale o tym innym razem. Ponieważ zakupy na czteroosobową rodzinę często nie mieszczą się w wózku dodatkowo mamy ze sobą siatki ekologiczne. Część z nich to duże torby z marketu, które są z nami już od lat, część to wydziergane przeze mnie siatki – w tym także paryżanki. Dzięki wózkowi i siatkom wielorazowym mogę pochwalić się, że właściwie nie kupujemy jednorazowych reklamówek – czyli kilka plastikowych śmieci mniej.

Od pewnego czasu ograniczyliśmy też ilość foliówek, które pojawiały się w domu wraz ze świeżymi warzywami. Staram się zabierać ze sobą specjalne woreczki, w które pakuję warzywa i owoce. To sposób, aby zmniejszyć ilość wyrzucanych plastików.

Poza warzywami także wędliny staramy się kupować w miejscach, gdzie nie są pakowane w plastikowe opakowania, choć muszę przyznać, że nie zawsze się to udaje.

Nadal nie mam pomysłu co zrobić z butelkami od mleka. W moim domu wypijane jest ono hektolitrami, a większość plastikowych śmieci stanowią właśnie one i opakowania po nabiale.

Dodaj tu Paryżanka – ekologiczna siatka na zakupy

Paryżanki zachwyciły mnie już w zeszłym roku, ale jakoś nie miałam natchnienia, by je zrobić. W tym czasie pojawiły się w moim domu nieco inne torby wydziergane na drutach i na szydełku. Część z nich służy mi do dziś, a część zniknęła wraz z gośćmi, którzy pojawiali się w moim domu i koniecznie chcieli też mieć taką siatkę. Postanowiłam więc zrobić w tym roku jedną paryżankę, która świetnie się sprawdziła. Potem powstała kolejna i jeszcze jedna.  

Paryżanka – materiały i narzędzia

Paryżanka to wyjątkowo prosta robótka. Ponieważ torba składa się w większości z łańcuszka i oczek ścisłych, przyrasta w bardzo szybkim tempie. Do zrobienia swoich paryżanek wykorzystałam zestawy kreatywne zawierające włóczkę JM Cotonina – 300 g. Do tego szydełko nr 3.

Paryżanka – wzór

Moje paryżanki zrobiłam delikatnie modyfikując wzory znalezione w sieci. Poniżej możesz pobrać plik z wzorem opracowanym przeze mnie. Oczywiście nie jest to jedyny i najlepszy wzór. Wpisując w wyszukiwarkę Google hasło „torba Paryżanka” znajdziesz wiele innych, alternatywnych wzorów.

Pobierz darmowy wzór na Paryżankę

Mam nadzieję, że moje Paryżanki spodobały Ci się i sama zrobisz sobie co najmniej jedną taką ekologiczną siatkę na zakupy.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *