Prosta czapka na drutach

Czapka na drutach po skosie wydaje się być bardzo trudna do wykonania, ale wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie. Jest to chyba najłatwiejsza czapka jaką do tej pory robiłam.

Włóczka na skośną czapkę na drutach

Właściwie nie ma ograniczeń w kwestii doboru włóczki na ten model czapki, ale warto postawić na motki wielokolorowe, dzięki temu gotowy wyrób  zyskuje dodatkowego uroku. Czapka widoczna na fotografiach wykonana jest z resztek włóczki Pagliaccio. Włóczka jest bardzo kolorowa i układa się w wielobarwne pasy. Dzięki dużej ilości barw układających się nierównomiernie, każda czapka wykonana z tej włóczki wygląda inaczej.

Do wydziergania tej czapki wykorzystałam

  • 70 gram włóczki (grubość 180 m/100 g);
  • Druty z żyłką nr 5;
  • Igła do włóczki;
  • Nożyczki

Jak zrobić czapkę na drutach?

Na druty nabierz 45-55 oczek (w zależności od tego, jak długą chcesz czapkę). Następnie przerób wszystkie oczka na prawo.

3 rząd przerabiaj na prawo; dodaj jedno oczko na początku oraz przerób 2 oczka razem na końcu.

4 rząd przerób w całości na prawo.

Przerabiaj na zmianę rzędy 3 i 4, aż uzyskasz długość czapki równą obwodowi głowy. Następnie zakończ robótkę po 4 rzędzie zostawiając długą nitkę.

Po zakończeniu robótki powstanie równoległobok. Teraz zszyj skośne brzegi w ten sposób, aby miejsce, gdzie dodawane były oczka zostało ściągaczem. Kiedy zszyjesz boki przewlecz nitkę wokoło przez kolejne spuszczone oczka, a następnie ściągnij i zszyj. W ten sposób powstanie śliczna i ciepła czapka.

Czy to wzór tylko na ciepłą, zimową czapkę?

Oczywiście, że nie. Czapka wygląda wspaniale także w lżejszej wersji, którą możesz nosić wiosną i jesienią.

 

Jesienną odsłonę tej czapki znajdziesz TUTAJ

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *